Uncategorized

بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو

زمان تعویض روغن

سیستم ترمز خودروی شما تنها چیزی است که بین شما و هر چیزی که به آن نزدیک می شوید فاصله می اندازد و مانع از برخورد با جسم می شود. دقیقاً به همین دلیل است که تعمیر و نگهداری سالم ترمز برای ایمنی نه تنها شما و هر مسافری که در خودرویتان است، بلکه برای سایر رانندگان و عابران پیاده که با آنها در جاده مشترک هستید بسیار مهم است. از این جهت، ساده ترین و ابتدایی ترین راه نگهداری از ترمز، استفاده و تعویض به موقع روغن ترمز است. 

 همه دارندگان خودرو باید بدانند که روغن موتور دقیقاً چیست، چگونه کار میکند، چرا اینقدر مهم است، و وقتی زمان تعویض آن فرا می رسد، چه کاری باید انجام دهند. به طور کلی ایمنی و سلامت سرنشینان وابسته به این بخش مهم است. بنابراین در ادامه به  بهترین زمان تعویض روغن موتور و نحوه تخلیه آن اشاره می کنیم. 

تعویض روغن موتور به موقع مهم است 

تاخیر و تعویق در تعویض روغن خودرو می تواند وسوسه انگیز باشد، اما در درازمدت، اطمینان از اینکه موتور ماشین شما همه چیزهایی را که برای درست کار کردن نیاز دارد دارد، باعث صرفه جویی در وقت، هزینه و دردسر های غیرضروری شما می شود! با تعویض روغن موتور، اطمینان حاصل می کنید که قسمت های داخلی موتور ماشین شما خنک و به خوبی روغن کاری شده است. 

بدون تعویض منظم روغن، موتور خودرو ممکن است دچار ساییدگی و آسیب شود، زیرا قطعات متحرک آن با یکدیگر ساییده می شوند. علاوه بر این، تجمع لجن، کثیفی و رطوبت گاهی اوقات باعث مشکلاتی می شود که می تواند به اشتباه به عنوان یک مشکل داخلی موتور تشخیص داده شود و هزینه های زیادی را در بر گیرد. در بدترین حالت ممکن است مجبور شوید موتور را تعمیر یا تعویض کنید. 

خوشبختانه برای شما، تعویض روغن موتور خودرو ساده و کم هزینه است و نیازی به آموزش تکنسین خودرو یا گذراندن دوره های مکانیک خودرو ندارد. به عنوان یک قانون کلی، بسته به میزان رانندگی و نوع وسیله نقلیه خود، باید سالی سه یا چهار بار روغن خودرو خود را تعویض کنید. دفترچه راهنمای خودروی شما معمولاً حاوی نکات و توصیه های خوبی در مورد انتظارات از تعویض روغن است.  

نشانه های رسیدن تعویض روغن ترمز 

روغن تزمز سالم مایعی شفاف و رقیق است که دارای ساختار سنتزی می باشد. روغن پایه های سنتزی از طریق واکنشهای شیمیایی تحت شرایط کنترل شده تولید میشوند. روغن موتور بعد از کمی استفاده به شدت با هوا و رطوبت واکنش داده و حتی با جذب ذرات فلزی یا براده های آهن، غلظت آن افزایش می یابد. زمانی که روغن از حالت استاندارد خارج شد، خاصیت خود را از دست داده و برای خنک کردن و روان سازی مناسب نیست.  

در این طور مواقع علائمی در کارکرد خودروی شما ظاهر می شود که برخی به وضوح قابل قهم است و برخی تخصصی است! شناخت علائم و نشانه های رسیدن تعویض روغن موتور، از جمله کار هایی است که بد نیست هر راننده ای آنها را بشناسند و بدانند در این هنگام باید چگونه عمل کنند.  

1.موتور یا چراغ تعویض روغن را بررسی کنید 

واضح ترین هشدار مبنی بر اینکه مشکلی در روغن شما وجود دارد از خود خودرو می آید. چراغ تعویض روغن در خودروی شما زمانی روشن می شود که روغن کافی در سیستم وجود نداشته باشد، بنابراین نشانگر را بررسی کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد. در موارد بدتر، چراغ چک موتور روشن می شود. این خودروی شماست که به شما هشدار می دهد که اوضاع به قدری خراب شده است که موتور به دلیل مشکل قطعات یا روغن کاری نبودن در معرض آسیب است. 

2.صدای موتور و ضربه زدن 

روغن یک لایه محافظ بین قطعات موتور ایجاد می کند و از برش زدن فلز به فلز جلوگیری می کند و موتور را بی صدا نگه می دارد. اگر روغن شما کار خود را به درستی انجام ندهد، صدای موتور افزایش می یابد. در موارد شدید، حتی ممکن است صدای تق تق یا غرش را بشنوید که نشان می دهد موتور شما به دلیل عدم روغن کاری ذره ذره خود را از هم می پاشد. 

3. روغن تیره و کثیف 

رنگ روغن تمیز کهربایی و کمی شفاف است. همانطور که از آن استفاده می شود، با ذرات جمع آوری شده از موتور پر می شود و تیره تر می شود. زمانی که این اتفاق می افتد مشخص نخواهد بود، بنابراین باید هوشیار باشید و حداقل ماهی یک بار روغن موتور خود را چک کنید. برای انجام این کار، قبل از بازگرداندن آن به مخزن روغن، میله را بردارید و پاک کنید. حالا برای بار دوم آن را بیرون بیاورید. اگر نمی توانید نشانگر را از طریق روغن ببینید، زمان تعویض روغن فرا رسیده است.. 

4.بوی روغن داخل ماشین 

اگر داخل خودرو بوی روغن می‌دهید، اغلب می‌تواند نشانه نشت روغن باشد. اگر بوی گاز یا دود اگزوز را نیز حس کردید، ممکن است خودرو بیش از حد گرم شده باشد. در هر صورت، شما می خواهید فوراً تعمیر و نگهداری را برنامه ریزی کنید. 

5. دود اگزوز 

مقداری بخار نیمه شفاف همیشه از لوله اگزوز خودروی شما خارج می شود، اما اگر این بخار به دود تبدیل شد، وقت آن است که موتور را بررسی کنید. ممکن است قطعات موتور معیوب یا نشت روغن داشته باشید 

6.کم شدن شتاب خودرو 

روغن نیاز به تعویض روی پیشرانه خودرو تاثیر مخرب داشته و موجب می شود قطعات آن روان کار نکند . پیشرانه در خودرو مجموعه ای است که با استفاده از سوخت فسیلی یا انرژی الکتریکی، آن را تبدیل به نیروی گردشی چرخ ها می کند. بنابرین تاثیر روغن موتور مخرب روی پیشرانه موجب کم شدن شتاب خودرو و کاهش روان بودن قطعات می شود. 

7. دور موتور بالا در حالت ایستاده 

زمانی که ماشین در خالت درجا است، روعن آلوده و کثیف در پیشرانه آن تاثیر مخرب داشته و موجب بالا رفتن سرعت و دور موتور خودرو می شود. این حالت میتواند به دلیل افزایش اصطکاک بین پیستون ها، رینگ و یاتاقان باشد.  

8. تغییر فشار روغن 

در برخی موارد با استفاده نادرست یا آلوده شدن روغن خودرو، فشار روغن تغییر می کند. افت فشار روغن موجب پدید آمدن حباب در لوله ها شده و تاثیرات مخربی روی سایر قطعات می گذارد. در اینجا برای سنجش و فهمیدن تعویض روغن، می توان از ابزار جعبه تست فشار روغن موتور هزبرن استفاده کرد. 

نحوه تخلیه روغن موتور 

1.خودرو را در جای صاف پارک کنید. 

برای تخلیه روغن موتور نیاز است خودرو را با استفاده از جک از زمین فاصله دهیم. به این منظور قرار گیری خودرو در یک زمین صاف و بدون شیب مهم است 

2.خودرو را از زمین فاصله دهید. 

 با استفاده از یک جک نیرومند، به اندازه ای که زیر خودرو جا شوید، آنرا بالا ببرید. 

3.فرایند تخلیه روغن 

در این مرحله استفاده از دستکش و یک ظرف برای تخلیه روغن، جایز و مفید است. چراکه لمس روغن سوخته و خراب می تواند تاثیر بدی روی دست بذارد و حتی موجب سوختگی نیز شود. برای تخلیه روغن موتور ، پیچ تخلیه موجود در زیر خودرو را باز کرده و ظرف را زیر آن قرار دهید تا روغن به صورت کامل تخلیه شود. 

البته برای تخلیه روغن خودرو های خارجی و برخی خودرو های دیگر از دستگاه ساکشن خودرو استفاده می کنند. البته که ساکشن روشی است که سرعن کار را بهبود می بخشد اما باید در نظر گرفت که این دستگاه در دسترس همگان نبوده و از روش های نیست که هر کس بتواند انجامش دهد. 

نحوه اضافه کردن روغن به موتور 

1.خودرو را در جای صاف پارک کنید 

 2. موتور را به دمای نرمال برسانید 

برای اینکار نیاز است خودرو را 5 تا 10 دقیقه روشن کنیم تا دمای خودرو به حالت عادی برسد. 

3. خودرو را خاموش کرده و 5 تا 10 دقیقه منتظر بمانید روغن به کارتل برگردد. 

4. میله روغن را بالا بکشید، تمیز کنید وسپس درون مخزن فرو کنید.  

5. روغن را کم کم اضافه کرده و محدد میله را بیرون کشیده و شاخص آنرا چک کنید. شاخص میله در حالت نرمال باید رو ماکزیمم میله باشد. اگر این مقدار روی حالت مینیمم باشد، باید به قدری روغن اضافه کرد که به حالت ماکزیمم برسد. توجه داشته باشید هنگام اضافه کردن روغن، میله را بیرون نیاوردید.  

6. این مرحله اختیاری بوده و به طور معمول در تمامی خوردو ها اتفاق نمی افتد. زمانی که سطح روغن ترمز در مخازن پایین می رود، حباب های هوا در لوله ها گیر می کند و قدرت کلی سیستم را کاهش می هد. در اینجا استفده از ابزار هواگیری روغن دانا پلاس به حل این مشکل کمک می کند. 

در پایان کار خودرو را روشن کرده و بعد از 5 تا 10 دقیقه مجدد سطح روغن را چک کنید. البته در هنگام کار، توجه به چند نکته مهم است: 

1.در هنگام تعویض روغن خودرو، فیلتر آن را هم تعویض کنید. 

2. برای تخلیه و افزودن روغن جدید از دو نوع روغن استفاده نکنید. 

3.زمانی که موتور مدت طولانی روشن بوده به هیچ عنوان اقدام به تعویض روغن نکنید. برای کاهش دمان موتور صبر کنید. 

4. توجه داشته باشید که ریختن روغن بیش از حد ممکن است موجب صدمات جدی به موتور خودرو باشد. 

سوالات متداول تعویض روغن خودرو 

 هرچند وقت یکبار روغن خودرو را عوض کنیم؟ 

تعویض روغن موتور وابسته به سال، نوع و کیلومتر خودرو بستگی دارد. کارشناسان خودرو معتقدن که تعویض روعن خودرو در حالت نرمال به ازا ی 5000 تا 12000 کیلومتر و هر4 ماه یکبار است. اما این اعداد و ارقام وابسته به شرایط راننده، خودرو و استفاده از نوع روغن می باشد. در برخی خودرو ها روغن  تا 6 ماه هم سالم بوده ونیازی به تعویض نداشته است. البته برای سنجش موقع تعویض روغن در خودرو ها میتوان از ابزار جعبه تست کیفیت روغن هزبرن استفاده کرد و کیفیت روغن را سنجید سپس اقدام به تعویض آن کرد. 

از چه روغن موتوری استفاده کنیم؟ 

روغن خودرو های مختلفی برای استفاده  انواع خودرو ها وجود دارد. از انواع روغن ها میتوان روغن های نیمه مصنوعی یا مصنوعی را نام برد. از بهترین برند های روغن موتور خارجی میتوان به توتال و کاسترول و برند های ایرانی به بهران و ایرانول اشاره کرد. 

در صورت تعویض نکردن روغن چه آسیب هایی به خودرو وارد می شود؟ 

پشت گوش انداختن تعویض روغن می تواند موجب بروز مشکلات جدی برای سایر قطعات خودرو شود. اینکار میتواند موجب کاهش عمر خودرو، ایجاد کثیفی داخل موتور، مصرف سوخت بالا، انفجار واشر سر موتور، از کار افتادن موتور و … شود. 

هزینه تعویض روغن موتور چقدر است؟ 

 هزینه های تعویض روغن در سالهای اخیر افزایش چشم گیری داشته است. به طور کلی میزان تعویض روغن در خودرو های مختلف  بین 100 تا 800 هزار تومان است. توجه داشته باشید، مراکز خدمات و تعویض روغن کمترین مبلغ حق الزحمه را دریافت کرده و بیشر مبلغ برای خرید خود روغن در حجم های مختلف استفاده می شود.

فروشگاه آچارکس، ارائه دهنده آچار بکس و متعلقات بکس در سراسر کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *