Uncategorized

بررسی انواع فنر جمع کن خودرو 

بررسی انواع فنر جمع کن

یکی از مهم ترین حوزه های صنعت که هر روز درحال پیشرفت است؛ تعمیر و نگهداری خودرو می باشد. فنر جمع کن خودرو یکی از شاخه های صنعت خودرو است که انواع مختلفی دارد و به فنرهای اتومبیل کمک شایانی می کند. بدون کمک گرفتن از فنر جمع کن ها، تعویض و تعمیر کمک فنر خودرو امکان پذیر نیست. در زمینه تعمیرات خودرو یکی از رایج ترین کارها، تعویض و یا بیرون آوردن کمک فنرهای اتومبیل است که بدون این ابزار مخصوص صورت نمی گیرد. فنر جمع کن ها توسط برندهای مطرحی مانند هزبرن و داناپلاس تولید می شوند. در ادامه به بررسی کامل درباره انواع فنر جمع کن و کاربرد آن در صنعت خودروسازی صحبت خواهیم کرد. 

فنر جمع کن چیست؟ 

یکی از تجهیزات تخصصی خودرو، فنر جمع کن خودرو می باشد که در تعمیرات انواع فنر اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از انواع فنر جمع کن می توانید برای فشرده سازی و بیرون آوردن فنر خودرو استفاده کنید. بیرون آوردن کمک فنر به دلیل وزن و میزان فشردگی آن بدون این ابزار تقریبا غیر ممکن است. این ابزار پرکاربرد سری های قابل تعویض دارد که در تعمیرگاه های خودرو برای انواع سوپاپ های اتومبیل بکار می رود. با استفاده از فنر جمع کن این امکان را دارید تا حداقل زمان و انرژی، بیرون آوردن و فشرده سازی فنر را در بهترین حالت انجام دهید. به همین دلیل فنر جمع کن ها ابزاری ضروری و مهم در تعمیر خودرو هستند. شکل ظاهری آن ها به گونه ای است که دارای دو پایه صاف هستند که به تعمیرکاران امکان تسلط کافی در هنگام کار را می دهند. این ابزار بسیار مهم این امکان را به تعمیرکاران می دهد تا بدون مشکل، دردسر و صرف نیروی زیاد به فشرده نمودن و خارج کردن کمک فنر کمک کند. 

انواع فنر جمع کن 

فنر جمع کن در انواع مختلفی وجود دارد و در موقعیت های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. انجام تعمیرات کمک فنر بدون وجود این ابزار بسیار دشوار است و ممکن است خسارت و آسیب هایی را به وجود آورد. این ابزار پرکاربرد برای جمع کردن انواع مختلف فنر استفاده می شود. تمامی فنر جمع کن ها از فلز با مقاومت بسیار بالا ساخته می شوند. فنر جمع کن ها در انواع مختلفی می باشند که از لحاظ کاربرد و جنس با یکدیگر متفاوت هستند. بدنه تمامی فنر جمع کن ها مقاوم هستند. این ابزار کاربردی با توجه به معیارهای گونان در مدل های مختلف فنر جمع کن دستی، بادی یا پنومیک و هیدرولیک یا روغنی وجود دارد. 

فنر جمع کن دستی 

این نوع فنر جمع کن علاوه بر قیمت مناسبی که به سایر فنر جمع کن های دیگر دارد، فضای کم تری را اشغال می کند. ای ابزار در طرح های مختلفی تولید می شوند. ابتدایی ترین و ساده ترین فنر جمع موجود در تعمیرات، فنر جمع کن دستی است. با استفاده از فنر جمع کن دستی، شخص می تواند به صورت دستی فنر را جمع و فشرده می کند. کار با فنر جمع کن دستی سخت تر است و انرژی و زمان بیشتری نسبت به سایر فنر جمع کن ها می گیرد. به همین دلیل امروزه کمتر تعمیرکاری از این نوع ابزار استفاده می کند. وجود فنر جمع کن های جدید و پیشرفته باعث شده آن ها را به فنر جمع کن دستی ترجیح دهند. البته باید توجه کرد فنر جمع کن دستی ویژگی و قابلیت های منحصر به فرد خود را دارند. قابلیت هایی مانند قیمت مناسب و اشغال نمودن فضای کمتر نسبت به سایر فنر جمع کن های دیگر است. 

فنر جمع کن پنوماتیک (بادی) 

یکی دیگر از انواع فنر جمع کن های پر استفاده، فنر جمع کن پنوماتیک است که با نام دیگر فنر جمع کن بادی نیز شناخته می شود. همانطور که از اسمش پیدا است، این فنر جمع کن از سیستم پنوماتیک یا باد برای فشرده سازی فنر استفاده می کند. فنر جمع کن پنومیک از نیروی باد متراکم جهت فشرده و جمع نمودن فنر خودرو استفاده می کند. 

فنر جمع کن هیدرولیک (روغنی) 

از پرکاربردترین انواع فنرجمع کن های موجود در بازار، فنر جمع کن هیدرولیک است که نام دیگر فنر جمع کن روغنی نیز شناخته می شود. در این نوع فنر جمع کن، با استفاده از روغن به عنوان تامین نیرو استفاده می شود تا عملیات جمع شدن فنر و عملیات فشرده سازی صورت گیرد. یکی از مزیت های مهمی که این نوع فنر جمع کن دارد، می توانید فشرده سازی فنر را تا حد دلخواه انجام دهید. به دلیل آنکه نیرویی که سبب جمع شدن فنر می شود، نیرویی بسیار قوی است. با استفاده از این ابزار می توانید فشار را به صورت یکنواخت و با قابلیت کنترل روی فنرهای کمک های موجود در خودرو انجام دهید. از ویژگی های مهم این ابزار تعمیر خودرو، صرفه جویی در زمان، آسان تر شدن کار و استفاده کم تر از نیروی فیزیکی فرد است. با استفاده از فنر جمع کن هیدرولیک خطر آسیب و صدمه به شخص، تا حد امکان کاهش پیدا می کند. فنر جمع کن روغنی برای تعویض و تعمیر فنرهای مختلف موجود در خودرو از جمله فنرهای عقب و جلو مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مدل های این نوع فنر جمع کن قابلیت تنظیم فشار دقیق را دارا هستند. با استفاده از این ابزار، فنر به طور ایمن و دقیق و بدون آسیب تعویض می شود. استفاده از فنر جمع کن هیدرولیکی بسیار راحت است و نیازی به تخصص ندارد. 

چرا از فنر جمع کن استفاده کنیم؟ 

کمک گرفتن از انواع فنر جمع کن روشی برای ایمنی، درستی و سهولت در انجام تعمیرات است. از این رو استفاده از این ابزار برای انجام کار با صرف کمترین زمان و نیرو صورت می گیرد. با استفاده از فنر جمع کن ها می توانید به میزان دلخواه فنرها را فشرده کنید. سرویس و تعمیر به موقع کمک فنر و ضربه گیرهای خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است که با استفاده از فنر جمع کن به راحتی امکان پذیر است. 

آموزش استفاده از فنر جمع کن 

کار با این ابزار ضروری میان تعمیرکاران خودرو بسیار راحت است. استفاده از فنر جمع کن به این صورت است که ابتدا سری مناسب با فنری که می خواهید آن را فشرده کنید را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که فنری که می خواهید عملیات را برروی آن انجام دهید، باید قسمت درونی سری کاملا در جای خود به درستی قرار بگیرد. همچنین مهره فنر به صورت کامل از سری بیرون بیاید. سپس سری فنر جمع کن را برروی فنر قرار دهید. باید توجه کنید که دو سری ابزار فنر جمع کن فاصله معینی از همدیگر داشته باشند. پس از آن دو سر انتهای آن را توسط دو قلاب موجود، محکم نمایید. مهره موجود در فنر را با یک ابزار مخصوص در جهت عقربه های ساعت بپیچانید تا فنر را فشرده کنید. توجه کنید که فشار بیش از حد وارد نکنید تا سبب بیرون آمدن فنر شوید. همچنین اگر بدنه فنر دچار مشکل مانند قوس بود، آن را فشرده نکنید. در آخر پس از آنکه مهره را باز و فنر را آزاد کردین، کمک فنر و متعلقات مربوز به آن را از فنر جمع کن جدا کنید. برای آنکه فنر از وضعیت فشرده در آید، پدال تخلیه را فشار دهید. سپس فنر و زنجیر را نیز از فنر جمع کن جدا کنید. دیگر می توانید فنر و کمک را تعمیر کنید. 

نکات مهم در استفاده از فنر جمع کن 

  • در هنگام استفاده، توجه داشته باشید فنری که عملیات فشرده سازی روی آن می خواهد صورت گیرد، سری مورد نظر با آن انتخاب شود. 
  • فنر را در قسمت داخلی سری که انتخاب کردید، ثابت شود. 
  • از اینکه سری انتخاب شده در محل درست قرار گرفته باشد، اطمینان حاصل نمایید. 
  • مهره فنر از سری فنر جمع کن به طور کامل بیرون زده باشد. 
  • توجه داشته باشید با فشار بیش از حد باعث بیرون آمدن فنر از داخل سری های فنر جمع کن نشوید. 
  • فنر مورد نظر را تا جایی فشرده نمایید که فشار از روی کمک فنر برداشته شود. 
  • تا زمانی که پیچش فنر، نگهدارنده فنر یا سری فنر جمع کن را لمس نکرده است، عملیات فشرده سازی را انجام ندهید. 
  • در صورت وجود هر نوع مشکل مانند قوس بدنه از فشرده نمودن آن خودداری نمایید. 
  • تا زمانی که فنر در حالت فشرده می باشد، از بیرون فنر خودداری نمایید. 

جمع بندی 

امروزه فنر جمع کن خودرو در طرح ها و انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. ممکن است انتخاب بهتری فنر جمع کن به دلیل تنوع زیاد، کار سختی باشد؛ اما با در نظر گرفتن نوع کارایی و آشنایی با کاربرد هر کدام می توان فنرجمع کن متناسب با کار خود را انتخاب نمایید. ما در این مقاله به شما کارایی و انواع فنر جمع کن خودرو را معرفی کردیم. همچنین برندهای معروف مانند دانا پلاس و هزبرن را در این حوزه گفتیم. فروشگاه آچاروکس بهترین فنر جمع کن های خودرو را با بهترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار داده است. شما می توانید با توجه به نیاز خود و متناسب با نوع فنرهای مورد استفاده، فنر جمع کن مورد نظر را انتخاب نمایید. در صورت نیاز به راهنمایی می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید تا ما در این زمینه، شما را راهنمایی کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *