Uncategorized

تمامی آنچه باید در مورد آچار بکس دستی و انواع آن بدانید

آچار بکس دستی

آچار بکس دستی یکی از ابزار های ضروری و کاربردی از انواع بکس است. امروزه انواع آچار بکس دستی به شکل و اندازه های مختلفی به بازار عرضه میشود. به طور کلی آچاربکس یک ابزار کاربردی در کارگاه، کارخانه و خانه هست. برای استفاده از آچاربکس در هرکدام از این مکان‌ها می‌بایست راه و روش آن را بدانید؛ زیرا این وسیله در هر مکانی با توجه به شرایط کاربرد و روش استفاده متفاوتی دارد.

آچاربکس دستی یکی از رایج ترین و کاربردی ترین این نوع دستگاه هست که در مدل های مختلفی به بازار عرضه شده است. در ادامه این مقاله قصد داریم انواع آچار بکس دستی آن را مورد بررسی قرار دهیم. به این ترتیب پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

آچاربکس چیست؟

این دستگاه دارای تعدادی سری یا سوکت بوده که به شکل استوانه ای هستند. در یک سمت سری‌های استوانه‌ای شکل آچاربکس سوراخ‌هایی چهارگوش وجود دارد و از طرفی دیگر سری سوراخی مانند با شکل گل پیچ وجود دارد.

این سوراخ‌ها می‌تواند چهارگوش، شش‌گوش، هشت‌گوش و یا دوازده گوش باشند که در اندازه‌های مختلفی بر حسب اینچ یا میلی‌متر تعیین می‌شوند.

آچار بکس های دستی از یک دسته و زبانه ای به شکل مکعب مستطیل دارد. زبانه های مکعبی این آچار ها بستگی به اندازه سوراخ های روی سوکت و سری آن دارد. این وسیله با داشتن ساچمه مجهز به فنر قابلیت متصل شدن به انواع مختلف سوکت ها را دارد.

لازم به ذکر است سوکت های آچاربکس از شکل استوانه‌ای برخوردار هستند. این نوع از آچار مناسب پیچ‌هایی است که در انتهای لوله‌ها و یا جایی که امکان چرخیدن دسته آچارهای معمولی وجود ندارد مناسب است.

آچاربکس به چهار دسته تقسیم میشوند که عبارت اند از:

 • آچار بکس دستی
 • آچار بکس برقی
 • آچار بکس شارژی
 • آچار بکس بادی

آچار بکس دستی چیست؟

آچار بکس دستی یکی از ابزار های کاربردی دستی برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها است که اجزای تشکیل دهنده آن یک دسته و سوکت تشکیل شده است. سوکت های انواع آچار بکس دستی با توجه به سایز و اندازه آن متغیر است. معمولاً سایز سوکت های این ابزار 3/8، 1/2، 3/4، 1 و… بر حسب اینچ است. همچنین این سوکت ها تو خالی بوده و معمولاً به صورت 4، 6، 8 و 12 گوش هستند.

اصلی ترین کاربرد انواع آچار بکس دستی باز و بستن پیچ و مهره ها است. گاهی شرایط برای سفت کردن یا باز کردن پیچ و مهره دشوار است. در این زمان آچار بکس دستی به کمک شخص اماده و به راحتی میتوانید کار خود را انجام دهید.

نحوه کار کردن آچار بکس دستی با نیروی دست انسان صورت میگرد؛ بنابراین می‌توان گفت آچاربکس های دستی در عملکرد نسبت به آچار بکس های دیگر متفاوت تر عمل می‌کنند. معمولاً آچاربکس های دستی در فعالیت‌های خانگی نقش بسزایی دارد. همچنین از قیمت به‌صرفه‌ای برخوردار هست. در واقع می‌توان گفت قیمت آچاربکس دستی نسبت به انواع دیگر کمتر است.

انواع آچار بکس دستی

 • آچار بکس دستی پایه بلند یا پایه کوتاه
 • آچار بکس دستی میلی متری (با دهانه های 6، 8 و 12 شیار یا ضلع)
 • آچار بکس دستی با میله رابط
 • آچار بکس دستی با واسطه تبدیل متوسط و بلند
 • آچار بکس دستی E
 • آچار بکس دستی M
 • آچار بکس دستی ستاره‌ای
 • آچار بکس با دسته میله‌ای
 • آچار بکس با دسته تاشو یا متحرک
 • آچار بکس جغجغه‌ای

متریال به کار رفته در آچار بکس دستی

متریال به کار رفته در انواع آچار بکس دستی معمولاً از دو نوع هستند. این دو نوع عبارت اند از:

 1. آچار بکس از جنس فولاد کروم و آنادیوم: معمولاً ابزار هایی که از این جنس ساخته میشوند برای کار های معمولی هستند. رنگ آچار های بکسی که از جنس فولاد کروم و آنادیوم هستند اصولا سفید هستند.
 2. آچار بکس از جنس آلیاژ فولادی کروم مولیبدن: از انواع آچار بکس دستی یک دسته ای هستند که بسیار مقاوم و قوی اند. همچنین رنگ این آچار ها مشکی است. اصولا از این نوع برای کار های صنعتی استفاده می‌کنند.

قیمت آچار بکس دستی

آچاربکس های برقی از قیمت مناسب‌تری نسبت به دو نوع دیگر (شارژی و بادی) دارند؛ بنابراین استفاده از آچاربکس های برقی در فعالیت‌های خانگی بسیار به‌صرفه هست. لازم به ذکر است آچاربکس های برقی تنها مخصوص مصارف خانگی هست. بعضی از افراد از این نوع آچار در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها استفاده می‌کنند که کار اشتباهی هست. اگر از آچاربکس های برقی در کارخانه‌ها استفاده کنید باید بدانید که پس از استفاده مداوم دستگاه دچار مشکل می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله با انواع آچارهای بکس آشنا شدیم. این آچارها بهترین ابزار برای راحتی امور مربوط به باز کردن و بستن پیچ و مهره هاست. هر یک از این آچارها مناسب موقعیتی خاص است. به این ترتیب قبل از خرید این محصول بهتر است موقعیت خود را بررسی نمایید. سپس آچاربکس مناسب را تهیه کنید که برای خریداری انواع آچار بکس و مشاهده قیمت این ابزار می توانید به سایت فروشگاه آچارکس مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *