Uncategorized

تفاوت بکس شش پر و بکس دوازده پر از نظر ساختار و کاربرد چیست؟

تفاوت آچار بکس 6 پر و 12 پر

آچار بکس در بین ابزارآلات جزو دسته‌ آچارهای تک دسته ای قرار دارد. این آچار معمولا در دو نوع بکس 6 پر یا 12 پر به بازار عرضه میشود. کاربرد این نوع آچار ها معمولا برای پیچ هایی که ته لوله اند یا شرایط مناسبی برای چرخش دسته آچار وجود ندارد.

این امر به خاطر شکل استوانه ای آچارها است که کار را برای شما آسان تر میکند. در ادامه این مقاله قصد داریم به تفاوت بکس شش پر و بکس دوازده پر از نظر ساختار و کاربرد آن بپردازیم و ببینیم بکس 6 پر بهتر است یا 12 پر؟ به این ترتیب پیشنهاد میکنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

کاربرد آچار بکس چیست؟

آچار بکس دستی یکی از ابزار های ضروری و کاربردی در میان ابزارآلات است. امروزه انواع آچار بکس دستی به شکل و اندازه های مختلفی به بازار عرضه میشود. به طور کلی آچاربکس یک ابزار کاربردی در کارگاه، کارخانه و خانه هست. برای استفاده از آچاربکس در هرکدام از این مکان‌ها می‌بایست راه و روش آن را بدانید؛ زیرا این وسیله در هر مکانی با توجه به شرایط کاربرد و روش استفاده متفاوتی دارد.

این وسیله دارای یک سوکت به شکل استوانه ایست. در یک سمت سری‌های استوانه‌ای آچاربکس سوراخ‌هایی به اندازه 6 یا 12 پر وجود دارد. این سوراخ‌ها می‌توانند چهارگوش، شش‌گوش، هشت‌گوش و یا دوازده گوش باشند که در اندازه‌های مختلفی بر حسب اینچ یا میلی‌متر تعیین می‌شوند.

لازم به ذکر است سوکت های آچاربکس از شکل استوانه‌ای برخوردار هستند. این نوع از آچار مناسب پیچ‌هایی است که در انتهای لوله‌ها و یا جایی که امکان چرخیدن دسته آچارهای معمولی وجود ندارد مناسب است. آچاربکس معمولا به چهار دسته برقی، شارژی، بادی و دستی تقسیم میشود.

در این نوع آچار ها عبارتی به نام سوکت یا بکس وجود دارد. بکس یا سوکت قسمت مهم آچارهای بکس است. این بکس ها تمامی مشکلات شما را هنگام بستن یا باز کردن پیچ ها رفع خواهند کرد.

بکس شش پر چیست و چه کاربردی دارد؟

در میان آچار بکس ها تعداد پر ها در چرخ دنده هایشان اهمیت بسیاری دارد. تعداد پرها نشان دهنده ضلع سوکت هاست. هرچه تعداد پرها بیشتر باشد یعنی دندان به شعاع چرخشی بیشتری نیاز دارد. در ادامه به ویژگی های بکس 6 پر میپردازیم.

 • مناسب برای مشاغلی که به نیروی زیادی نیاز دارند.
 • سرخوردن یا خارج شدن آچار از روی پیچ ها که سفت و محکم اند؛ غیر ممکن است.
 • مماس با سرپیچ
 • گوش ها یا پرهای آن میتوانند به خوبی با ضخیم ترین بخش های پیچ در تماس باشند.
 • کاهش لغزش آچار هنگام سفت کردن یا باز کردن پیچ ها
 • زاویه کمتری نسبت به آچار 12 پر دارد. به همین دلیل سطح تماس را بالا میبرد.

بکس دوازده پر چیست و چه کاربردی دارد؟

آچار بکس دوازده پر برای گرفتن مهره یا پیچ هایی که 12 ضلعی هستند، مناسبند. بکس های دوازده پر معمولا از جنس فولاد با روکشی از آلیاژ کروم وانادیوم است که از ویژگی آن میتوان به مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی اشاره کرد. در ادامه به ویژگی های بکس دوازده پر خواهیم پرداخت.

 • مناسب برای تعمیرات سبک و معمولی
 • آچار هایی که 12 پر هستند تنها میتوانند پیچ های دوازده پر را باز یا بسته کنند.
 • این نوع از بست ها بسیار کم هستند.
 • بکس دوازده پر بهترین گزینه برای فضاهای تنگ است؛ چراکه میتواند بیش از یک زاویه به بست متصل شود.
 • در صورتی که پیچ یا مهره مورد نظر شما در جایی قرار دارد که قابل دیدن نیست، بکس دوازده پر بهترین گزینه برای کار کردن روی آن بست خواهد بود.
 • گوشه های این بکس حدود دوازده تا است که این تعداد از گوشه موجب اتصال آسان تر آچار به بست ها می‌شود.

تفاوت بکس اینچی و میلیمتری

سیستم های اندازه گیری و ابعاد آچارها به دو صورت متریک و اینچی رایج هستند. با این حال، سیستم متریک در حال فراگیر شدن است. قبل از سال 1821، در امریکا فقط سیستم اینچی متداول بود و از سال 1866 به تدریج سیستم متریک نیز متداول شد. پس از جنگ جهانی دوم، روش متریک در سراسر جهان استفاده گسترده تری داشت. یکی از مزیت های اصلی سیستم متریک، داشتن ضریب تبدیل 10 در محاسبات است که استفاده از آن را آسان می کند. با این حال، برای استفاده موثر از هر دو سیستم و روش تبدیل آنها به یکدیگر، باید آنها را به خوبی درک کرد.

روش تبدیل آچار اینچی به میلیمتری

آچارهای اینچی براساس کسری از 16 معرفی می‌شوند، مانند آچارهای 16/1، 16/3، 16/4 و غیره. برای تبدیل آچارهای اینچی به معادل میلیمتری، مراحل زیر را دنبال می‌کنیم:
برای آچارهای 16/1 تا 16/4 اینچ: اندازه میلیمتری = (5/1) (با توجه به صورت کسری که مخرج آن 16 است)
برای آچارهای 16/5 تا 16/9 اینچ: اندازه میلیمتری = (5/0) + (5/1) (با توجه به صورت کسری که مخرج آن 16 است)
برای آچارهای 16/10 تا 16/16 اینچ: اندازه میلیمتری = 1 + (5/1) (با توجه به صورت کسری که مخرج آن 16 است).

روش تبدیل آچار میلیمتری به اینچی

برای تبدیل به صورت زیر عمل می‌کنیم:
برای آچارهای 1.5 تا 6 میلیمتر: صورت کسر آچار اینچی = (3/2) * [اندازه میلیمتری]

برای آچارهای 8 تا 14 میلیمتر: صورت کسر آچار اینچی = (3/2) * [(5/0) – اندازه میلیمتری]

برای آچارهای 16 تا 25 میلیمتر: صورت کسر آچار اینچی = (3/2) * [(1) – اندازه میلیمتری]

جمع بندی

آچار بکس یکی از ابزار های کاربردی در محیط است که در اندازه های مختلفی به بازار عرضه میشود. از آچار بکس برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها استفاده میشود. این آچار از سوکت های متفاوتی با سایز های 4، 6، 8 و 12 گوش تشکیل شده است.

جنس این ابزار معمولا از آلیاژ فولاد و کروم میباشد. از مرسوم ترین این ابزار آچار بکس شش پر و دوازده پر است. در میان آچار بکس ها تعداد پر ها در چرخدنده هایشان اهمیت بسیاری دارد. تعداد پر ها نشان دهنده ضلع سوکت هاست. هرچه تعداد پر ها بیشتر باشد یعنی دندان به شعاع چرخشی بیشتری نیاز دارد.

حال که با تفاوت بکس های شش پر و دوازده پر آشنا شدید و مطلع شدید که بکس 6 پر بهتر است یا 12 پر، می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاهی آچارکس، انواع آچاربکس و بکس های متنوع را مشاهده و تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *