Uncategorized

آموزش کامل تعویض لنت ترمز

آموزش تعویض لنت ترمز

یکی از قطعات‌‌ مهم در سیستم ترمز ماشین، لنت ترمز می‌باشد. از نشانه‌های‌ مهم رسیدن زمان‌ تعویض لنت ترمز، فشار بیش از اندازه نسبت به قبل به پدال ترمز و صدای خرخر در هنگام ترمزگرفتن است. یکی از سوالات مهمی که معمولاً رانندگان می‌پرسند این است که چرا باید لنت ترمز را تعویض کرد؟ و تعویض لنت ترمز چه زمانی انجام می‌گیرد؟ معمولاً تعویض لنت ترمز را پس از هر ۳۰ هزار کیلومتر کار کرد توصیه می‌کنند؛ اما در واقع طول عمر لنت ترمز به شرایط آب و هوایی، جاده و نحوه‌ رانندگی وابسته‌است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با لنت ترمز و زمان تعویض آن بیشتر آشنا شوید. 

نقش لنت در سیستم ترمز 

لنت ترمز نقش مهمی در سیستم ترمز خودرو دارد. در بین لوله‌های ترمز روغن ترمز جریان می‌یابد. در واقع روغن ترمز وظیفه حرکت اجزای مختلف سیستم ترمز را برعهده دارد. عملکرد سیستم ترمز به این صورت بوده که پس از ترمزگیری راننده، نیروی به‌وجود آمده به‌وسیله فشرده‌ شدن پدال‌ها از طریق روغن ترمز به لنت انتقال می‌یابد. در اثر اصطکاک بین لنت و دیسک سرعت خودرو کم می‌شود و در نتیجه متوقف خواهد شد. در صورت نشتی روغن ترمز به سبب عدم انتقال درست نیرو و فشار به لنت‌ها، ترمز کار خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد. همچنین اگر لنت بیش از اندازه ساییده‌شده باشد، نخست صدای سوت از آن به گوش می‌رسد که در صورت بی‌توجهی به این مساله به دیسک‌ها آسیب وارد می‌گردد. 

نشانه‌های زمان تعویض لنت ترمز 

مانند همه قطعات یدکی در خودرو که تاریخ مصرف آن‌ها تمام می‌شود، لنت ترمزنیز بعد از مدتی نیاز به تعویض خواهد داشت. در اینجا به‌ مواردی که‌ نشان‌دهنده فرا‌رسیدن زمان‌تعویض لنت ترمز هستند، می‌پردازیم. 

مشاهده ضخامت لنت ترمز 

توجه به اندازه ضخامت لنت ترمز و گوش‌ دادن به صدای‌ آن در زمان ترمز گرفتن از روش‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان میزان فرسودگی‌ ترمز را محاسبه کرد. با توجه به لنت‌های ترمز که در فاصله بین میله‌های چرخ قرار می‌گیرند، می‌توانید مقدار فرسایش لنت ترمز را مشاهده نمایید. ضخامت لنت ترمز باید حداقل ۱۰ میلی‌متر باشد و اگر مقدار آن کمتر بود، باید لنت جدید را جایگزین کنید. 

گوش دادن به صدای لنت در هنگام ترمز گرفتن 

اگر در هنگام ترمزگرفتن صدای گوش خراشی به گوش رسید، نشان‌دهنده این است که زمان تعویض لنت ترمز رسید. این صدا از لایه فلزی که روی لنت ترمز قرار گرفته‌ شنیده‌می‌شود. صدای دیگری که ممکن است از لنت‌ها به گوش برسد به این صورت بوده که پس از بارش باران شدید یا شستشوی خودرو هنگامی پارک شده‌باشد، ممکن است یک لایه نازک از زنگ به‌وسیله رطوبت در دیسک ترمز تجمع یافته‌باشد. اگر دیسک زنگ‌زده باشد صدای گوش خراشی به گوش می‌رسد که این صدا در اثر فشار پد‌ها روی دیسک زنگ‌زده می‌باشد. تا زمانی که زنگ‌ها را از روی دیسک چرخ پاک نکنید، این صدا را همواره خواهید شنید. 

کاهش کیفیت ترمزگیری علت تعویض لنت ترمز 

اگر احساس می‌کنید که ترمز‌های شما به موقع پاسخ‌دهی ندارند یا پدال ترمز را باید تا انتها فشار دهید، این می‌تواند نشان دهنده نشتی در سیستم ترمز باشد. در این زمان امکان نشت هوا در محفظه ترمز یا نشت روغن ترمز وجود دارد. زمانی که ماشین شما در پارکینگ قرار دارد اگر روی زمین روغن ترمز مشاهده نمایید، نشان دهنده نشت روغن ترمز می‌باشد. 

کشش فرمان علت تعویض لنت ترمز 

اگر در زمان ترمز گرفتن ماشین به یک سمت کشیده‌شود، ممکن است لنت‌های ترمز به شکل نامتقارنی خورده‌شده یا یک نوع ماده خارجی در روغن ترمز وجود داشته‌باشد. در این زمان ماشین شما احتیاج به تنظیم ترمز یا تعویض روغن ترمز خواهد داشت. 

ساییدگی یا خرخر کردن علت تعویض لنت ترمز 

اگر صدای خرخر کردن به گوشتان رسید، نشان دهنده این است که پد‌ها کاملاً مصرف شده‌اند و حتی با تعویض هم نمی‌توان این مشکل را برطرف ساخت. معمولاً این صدای خرخر توسط دو قطعه فلز ترمز و دیسک چرخ به وجود می‌آید که می‌تواند در دیسک خودرو ایجاد خراشیدگی و ناهمواری کند. در صورتی که این اتفاق بیفتد پیشنهاد مکانیک تراشیدن‌دیسک یا تعویض دیسک ترمز می‌باشد. 

لرزش، علت تعویض لنت ترمز 

اگر احساس لرزش در پدال ترمز کرده‌اید، نشان‌دهنده این است که دیسک تاب برداشته‌ یا اینکه زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده‌است. گاهی اوقات می‌تواند نشانه از این باشد که ماشین شما بالانس نمی‌باشد. اگر این لرزش در هنگام ترمزگرفتن به وجود آید نشان‌دهنده دیسک‌ چرخ‌ تاب‌دار می‌باشد. به دلیل ترمزگیری‌های شدید در مدت زمان طولانی دیسک‌ها تابدار می‌شوند. مثلاً پایین‌آمدن از کوه یا بالا‌رفتن از آن می‌تواند سبب تابدار شدن دیسک گردد. در صورت بالارفتن و پایین‌آمدن از سراشیبی برای جلوگیری از خراب‌شدن سیستم ترمز به‌صورت دوره‌ای بایستید تا به ترمز اجازه خنک‌شدن داده شود. 

لنت‌ها را هر چند وقت یکبار عوض کنیم؟ 

زمان تعویض را نمی‌توان به طور دقیق پیش‌بینی کرد؛ زیرا این زمان به نوع رانندگی و محیطی که در آن زندگی می‌کنید وابسته‌است. شهر‌هایی که بزرگ و پرترافیک می‌باشند معمولاً دفعات ترمزگیری در آن بیشتر است و در نتیجه لنت ترمز باید زودتر تعویض شود. یعنی بعد از طی مسافتی بین ۱۲ تا ۱۳ هزار کیلومتر باید تعویض گردد؛ اما اگر تعداد دفعات ترمزگیری کم باشد، این مسافت به ۳۰ الی ۴۰ هزار کیلومتر خواهد رسید. پیشنهاد می‌شود در خودرو‌هایی که بیشتر از دو سال کار کرده‌اند، برای بررسی زمان تعویض لنت ترمز در هر دوره تعویض روغن موتور این مساله مورد بررسی قرار گیرد. 

عوامل تمام شدن لنت‌های ترمز 

موارد متعددی وجود دارند که می‌توانند کیفیت لنت را کاهش دهند و در نتیجه تاثیر زیادی بر زود تمام شدن لنت ترمز می‌گذارند. در اینجا مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل را بیان می‌کنیم. 

کیفیت نامناسب و غیر استاندارد بودن 

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث پایین‌آمدن عمر مفید لنت می‌شود، کیفیت‌ ساخت آن است. امروزه به‌دلیل کم‌کردن هزینه‌ها و همچنین افزایش جذب مشتری، لنت‌های نامرغوب و بی‌کیفیت در بازار زیاد شده‌اند که از قیمت ارزانی برخوردار هستند. این لنت‌ها معمولاً تقلبی و بی‌کیفیت می‌باشند و در نتیجه باید زودتر از حد معمول تعویض گردند. 

موقعیت‌های پرتنش همراه با اصطکاک 

اصطکاک و سایش می‌تواند یک عامل بسیار مهم در پایین‌ آوردن عمر‌ مفید لنت باشد. بنابراین هر موقعیتی که باعث به‌وجود‌ آمدن تنش و اصطکاک شود، می‌تواند از عمر‌ مفید لنت بکاهد. ترمز‌های ناگهانی، حرکات نمایشی، تیک اف‌ها همه می‌تواند در کم کردن عمر مفید لنت موثر باشند. 

ترمز‌های مکرر 

یکی دیگر از عوامل مهم در تعویض زود هنگام لنت ترمز استفاده بیش از اندازه از ترمز می‌باشد. شرایطی مانند سربالایی، سرپایینی و ترافیک معمولاً بر این مساله تاثیر بسزایی دارند. 

استفاده همزمان از پدال گاز و ترمز 

فشردن پدال گاز و ترمز با یکدیگر در یک زمان، باعث ایجاد یک فشار زیاد بر لنت و اختلال در ترمزگیری خواهد شد. این مساله می‌تواند باعث ساییده‌شدن لنت‌ها و زود تمام‌شدن آن‌ها شود. 

رانندگی هیجانی و پرشتاب 

یکی دیگر از مسائل مهمی که باعث فرسودگی و تمام شدن زود هنگام لنت ترمز می‌شود، رانندگی با سرعت‌های زیاد و ترمز‌های ناگهانی می‌باشد. در صورتی که سرعت بالایی دارید قبل از ترمزگیری، سرعت خود را کم کنید و سپس پدال ترمز را فشار دهید. 

شرایط و فرم دیسک ترمز 

هرگونه تغییری در شرایط نرمال دیسک ترمز می‌تواند باعث فشار و سایش لنت ترمز شود. نصب نادرست، کثیف بودن دیسک و تغییر شکل در دیسک می‌توانند بر عملکرد آن تاثیر بسزایی بگذارند. 

چسبندگی پیستون‌های کالیبر 

کالیپر ترمز وسیله‌ای است که بر اثر لغزش، سبب برقراری ارتباط و تماس دیسک و لنت با یکدیگر می‌گردد. اگر لنت ترمز بیش از اندازه آلوده باشد، چسبندگی آن باعث اختلال در لغزش خواهد شد. در نتیجه به علت تماس بیش از اندازه و استحکاک بیش از حد، لنت زود تمام می‌شود. 

شرایط جاده و مسیر رانندگی 

ناهمواری‌ها و سراشیبی‌ها باعث فشار زیاد و اصطکاک بیش از اندازه به لنت می‌شوند. در نتیجه زمینه برای کاهش کیفیت و آسیب به آن فراهم می‌گردد. 

آموزش تعویض لنت ترمز 

تعویض لنت ترمز یک فرآیند تخصصی می‌باشد که باید توسط مکانیک انجام گیرد. معمولاً ارتفاع ماشین با استفاده از جک بیشتر می‌شود. چرخ‌ها به‌وسیله آچار باز‌ شده و سیستم ترمز نیز از یکدیگر جدا خواهد شد. بنابراین تعویض لنت ترمز کار راحتی نمی‌باشد و نیازمند استفاده از ابزار‌آلات مکانیکی است. در اینجا مراحل تعویض لنت ترمز را بیان می‌کنیم. 

 1. باید به‌وسیله جک ارتفاع خودرو را زیاد‌ کرده تا بتوانیم چرخ‌ها را باز کنیم. 
 1. باز کردن پیچ‌های کولیس 
 1.  اندازه‌گیری قطر لنت ترمز و باز کردن کولیس 
 1. بیرون‌آوردن لنت‌های قدیمی و جایگزینی لنت‌های ترمز‌ جدید 
 1. مرحله آخر شامل بستن‌کولیس ترمز سر جای خود می‌باشد. 

سوالات متداول 

چگونه طول عمر لنت ترمز را افزایش دهیم؟ 

برای افزایش طول عمر لنت ترمز از رانندگی با سرعت زیاد و ترمزگیری‌های شدید بپرهیزید. همچنین ترمز‌ها را تمیز کرده و خودرو را سبک کنید تا به طول عمر لنت اضافه شود. 

مناسب‌ترین لنت ترمز کدام است؟ 

برای اینکه بتوانیم یک لنت ترمز مناسب ماشین خود را بیابیم، باید موارد زیر را در نظر بگیریم. 

 • ظاهری بدون عیب و ایراد داشته باشد. 
 • گوشه‌های لنت یک دست و صاف باشند. 
 • قوس‌های لنت غیرعادی نباشند. 
 • پرش‌های آن مرغوب باشند. 
 • برند خودرو روی لنت حک‌ شده و خط و خش نداشته باشد. 
 • شماره فنی و علامت کنترل کیفیت روی آن وجود داشته‌ باشد. 
 • رنگ‌آمیزی خوب و درستی داشته‌باشد. 
 • از لقمه‌های سرامیکی و مسی تشکیل شده‌باشد؛ چراکه دیرتر مستهلک می‌شوند و گرما را نیز بهتر پخش می‌کنند. 
 • معمولاً لنت‌های خوب و مناسب زمانی که سرد باشند، ترمزگیری خوبی دارند و در هنگام ترمزگیری بوی نامطبوع از آن‌ها خارج نمی‌شود. 

فروشگاه ابنترنتی آچارکس، ارائه دهنده انواع بکس و ابزارآلات خودرو در سراسر کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *